Oskar

En kort presentation

Idrottsligt har jag gjort en helhjärtad satsning i triathlon mellan åren 2011 och 2021. Detta efter att mest ha ägnat mig åt längdskidor som ungdom och junior. Motivationen att ständigt utvecklas var stark och jag  Under flera år lyckades jag dessutom pussla ihop övriga livet så att det gick att pyssla med triathlon på heltid. Mot slutet fick jag även tävla i cykel, lite mer ordentligt. Mest i Sverige men även några UCI-tävlingar utomlands. Det hela har varit en fantastisk och tuff tid och jag är glad över att ha fått uppleva så mycket på vägen. Många lärdomar och äventyr, samt oändligt med längder i poolen, mil i sadeln och löpta steg. 

Jag satsar numera helhjärtat på familj, vänner, olika äventyr, mitt arbete, samt mycket annat runtomkring. Idrotten finns självklart kvar men med fokus på friskvård och att må bra.

OSDJ-8107-2

Född: 1990

Hemstad: Avesta

Bor: Stockholm

Främsta meriter (triathlon): SM-Guld Sprint (2016), EM-9:a på Medeldistans (2018), SM-Silver Olympisk & Medeldistans (2018), SM-Guld Stafett (2014 & 2015), Segrare i Svenska Cupen (2015). Totalt nio individuella SM-medaljer och fem top-2-placeringar i totala Svenska Cupen mellan 2014 och 2019

Föreningar: Rembo IK (triathlon) Ryska Posten Racing Team (cykel), Team Envol (swimrun), Stockholmspolisens IF (simning), Rembo IK (triathlon & skidor), IF Mantra Sport (friidrott).

Tidigare utländska team: hep Team Neckarsulm (GER) & DDS Triathlon (ITA)

Övrig sysselsättning: Cykelmekaniker på Specialized Concept Store Stockholm

DSCN0272

Resultat

Tävlingsresultaten är en sammanfattning av det jag lyckades uppnå efter att jag påbörjade min satsning i triathlon.

2022:
8:a Sthlmcup Skeppsholmen GP
24:a SM Linje, Uppsala
13:e Sthlmcup Vuelta Laduviken
43:a STHLM 4-dagars Nationaldagsloppet
42:a STHLM 4-dagars Falkenloppet
23:a STHLM 4-dagars Kringelloppet GP
29:a STHLM 4-dagars Arlanda Test Track Race
35:a Göteborgsgirot
19:e Göteborgsgirot Grand Prix
21:a Lida Loop MTB
10:a Sthlmcup Arlanda Reverse GP
8:a Sthlmcup Fiskartorpet GP
DNF Kinnekulle Cyclassic
DNF Kinnekulleloppet
DNF Östgötaloppet

2021:
33:a Östgötaloppet (cykel)
2:a Hallsta Triathlon 2*supersprint (C)
20:e Anundsloppet (cykel)
07:58h Vätternrundan 315 km (cykel)
72:a Rent Liv Løbet Skive (UCI 1.2) (cykel)
DNF GP Himmerland Rundt (UCI 1.2) (cykel)
34:a Cykelvasan (MTB)
5:a Skeppsholmen GP, Sthlm-cup (cykel)
4:a Scania GP, Sthlm-cup (cykel)
12:a SM Triathlon Sprint, Linköping (C)
DNS SM Tempo, Lekeryd (cykel)
60:e SM Linje, Tierp (cykel)
28:a HiQ GP (cykel)
31:a Arlanda Test Track GP (cykel)

2020:
12:a SM Linje, Tierp (cykel)
31:a Sommarspelen på Stockholm Stadion 5000m, av FK Studenterna (löpning)
5:a Challenge Vansbro Invitational, tvådagarsrace (träningstävling)

2019:
6:a Mantra Sport Indoor Track Meet 5000 m (löpning)
6:a Skördeloppet 10 km (löpning)
SM-brons Medeldistans, Sala Silverman
2:a Kalmar iniTri
3:a Stora Stöten Run 21 km (löpning)
34:a Malmö ETU Sprint Triathlon European Cup
53:a Bundesliga Tübingen, Sprint
9:a PRO Ironman 70.3 Jönköping
19:e Bundesliga Düsseldorf, Sprint
SM-silver Stafett, Linköping Triathlon
4:a SM Sprint, Linköping Triathlon (C)
SM-brons Olympisk, Uppsala Triathlon (C)
1:a ZenRun Stockholm 5 km (löpning)
3:a Challenge Heilbronn – Sprint
14:e Semifinal 1, Grand Prix Triathlon Italia, Supersprint, Milano
4:a Västerås Meet, 800 fr (simning)

2018:
9:a Ibiza ETU Middle Distance Triathlon European Championships
6:a Fredericia ETU Nordic Triathlon Championships
SM-silver Medeldistans, Tjörn Triathlon
2:a Kalmar MiniTri
27:a Malmö ETU Sprint Triathlon European Cup
4:a SM Sprint, Borås Triathlon (C)
SM-silver Olympisk, Gävle Triathlon (C)
12:e Larache ATU Sprint Triathlon African Cup
40:e Wuustwezel ETU Sprint Triathlon European Cup
18:e SM Tempo, Båstad (cykel)
2:a Uppsala Triathlon (C)
3:a Karnevalsloppet, Avesta, 10 km (löpning)
1:a Lugnet Triathlon, Dalacup
2:a Hallsta Triathlon, 2xMinisprint
4:a Skandis GP , senior (cykel)
2:a SCT Duathlon
37:a Cape Town ITU  Triathlon World Cup Sprint

2017:
2:a Mantra Sport Invitational Track Meet 5000 m (löpning)
1:a Gesunda Mountain Challenge (löpning)
DNS SM Sprint, Borås City Triathlon (C) (pga skada)
DNF SM Linje, Burseryd (cykel)
23:a SM Tempo, Burseryd (cykel)
SM-brons Olympisk, Uppsala Triathlon (C)
2:a Saltsjöbaden Triathlon Sprint
3:a Hallsta Triathlon, 2xMinisprint
27:a Larache ATU Sprint Triathlon African Cup
DNF Skandis GP, senior (cykel)
45:a Gran Canaria ETU Triathlon European Cup

2016:
54:a Grand Prix Triathlon Italia, Sprint, Sapri
25:a Anundsloppet (cykel)
12:a Sista Chansen GP (cykel)
25:a Grand Prix Triathlon Italia, Sprint, Cesenatico
13:e Fredericia ETU Nordic Triathlon Championships
18:e Tønsberg ETU Sprint Triathlon European Cup
36:a Malmö ETU Sprint Triathlon European Cup
4:a SM olympisk, Umeå Triathlon (C)
4:a Gävle Triathlon (C)
SM-brons Medeldistans, Vansbro Triathlon
DNF SM Linje Västerås (cykel)
DSQ (3:a) SM-stafett, Uppsala Triathlon
SM-guld Sprint, Uppsala Triathlon (C)
1:a Saltsjöbaden Triathlon Sprint
19:e Arlanda Test Track Race (cykel)
2:a Hallsta Triathlon, 2xMinisprint
7:a Skandis GP, senior (cykel)

2015:
22:a Grand Prix Triathlon Italia, Sprint, Cagliari
11:a Sista Chansen GP (cykel)
9:a Rembotrampet (cykel)
1:a Tjörn Triathlon Sprint Motion
2:a Kalmar Mini Tri
40:e Riga ETU Sprint Triathlon European Cup
1:a Malmö Triathlon (C)
5:a Västerås Triathlon SM Olympisk (C)
2:a Umeå Triathlon (C)
28:a Istanbul ETU Sprint Triathlon European Cup
2:a Runn Open Water (simning)
26:a Soldvarvi GP (cykel)
SM-guld Stafett, Uppsala Triathlon (IF Mantra Sport)
SM-silver Sprint, Uppsala Triathlon (C)
1:a Saltsjöbaden Triathlon Sprint
2:a Hallsta Triathlon (2 km löp istället för simning)
1:a Skandis GP, senior (cykel)
39:a Melilla ETU Triathlon European Cup
2:a Triathlonligan finaltävling, inomhustriathlon
1:a Triathlonligan kvaltävling, inomhustriathlon

2014:
6:a DM Uppland 10 000 m (löpning)
2:a Rembotrampet (cykel)
1:a Sala Silverman, Medeldistans
1:a Knivsta Triathlon (banrekord)
7:a Tønsberg By Triathlon (NM)
SM-guld Stafett, Malmö Triathlon (IF Mantra Sport)
SM-brons Sprint, Malmö Triathlon (C)
1:a Tällbergsfemman (löpning)
2:a Tällberg Triathlon
2:a Umeå Triathlon (C)
4:a Västerås Triathlon SM olympisk (C)
DNF Säter Triathlon (punktering)
2:a Tärnholmssimmet (simning)
2:a Uppsala Triathlon (C)
3:a Hallsta Triathlon
DNF Skandis GP, senior (cykel (punkering))
1:a Orca Falun Inomhustriathloncup #3
1:a Orca Falun Inomhustriathloncup #2
2:a Orca Falun Inomhustriathloncup #1

2013:
1:a Sigtuna Stadslopp, 10 km (löpning)
1:a Rembotrampet (cykel)
1:a Sundborn triathlon
1:a Knivsta Triathlon (banrekord)
10:a Vätter Challenge SM olympisk (C)
3:a Malmö Triathlon (C)
6:a Västerås Triathlon (C)
11:a Halmstad Triathlon SM sprint (C)
6:a Valentia Island Triathlon (IRL – National Series)
1:a Fuerteventura Spring Triathlon

2012:
3:a Uppsala Offroad Duathlon
6:a World Triathlon Stockholm – motion, national race
1:a Knivsta Triathlon
11:a Vätter Challenge (Jönköping) SM sprint (C)
13:e Arvika Enervit Triathlon SM olympisk (C)
3:a Säter Triathlon sprint
12:a Hallsta Triathlon (C)
9:a Väsby Duathlon

2011:
8:a Sala Silverman, Medeldistans
7:a Stockholm Triathlon olympisk
12:a Säter Triathlon olympisk
1:a Hallsta Triathlon olympisk (motionsklass)
13:e Väsby Duathlon

Övriga resultat:
1:a totalt i Svenska Cupen (2015)
2:a totalt i Svenska Cupen (2014, 2016, 2018, 2019)
5:a totalt i Svenska Cupen (2013)
11:a totalt i Svenska Cupen (2012)
2:a totalt i Triathlonligan, inomhus (2015)
1:a totalt i Inomhustriathloncupen, Falun (2014)
73:a Vansbrosimningen, 37:16 (2012)
850:a Vasaloppet, 05:07 (2011)
En Svensk Klassiker (2008)
En Svensk Halvklassiker (2007)

(C) = Deltävling, Svenska Cupen i Triathlon

Annons