Results

Nedan presenteras löpande resultat resultat från både nu och då. Resultaten är från tävlingar med varierande konkurrens och prestige, men ändå resultat som jag är glad över att ha fått kämpa mig till.

DSCN0272

2017:
1:a Gesunda Mountain Challenge (löpning)
DNS SM Sprint, Borås City Triathlon (C) (pga skada)
DNF SM Linje (cykel)
23:a SM Tempo (cykel)
SM-brons Olympisk, Uppsala Triathlon (C)
2:a Saltsjöbaden Triathlon Sprint
3:a Hallsta Triathlon, 2xMinisprint
27:a Larache ATU Sprint Triathlon African Cup
DNF Skandis GP, senior (cykel)
45:a Gran Canaria ETU Triathlon European Cup

2016:
54:a Grand Prix Triathlon Italia, Sprint, Sapri
25:a Anundsloppet (cykel)
12:a Sista Chansen GP (cykel)
25:a Grand Prix Triathlon Italia, Sprint, Cesenatico
13:e Fredericia ETU Nordic Triathlon Championships
18:e Tønsberg ETU Sprint Triathlon European Cup
36:a Malmö ETU Sprint Triathlon European Cup
4:a SM olympisk, Umeå Triathlon (C)
4:a Gävle Triathlon (C)
SM-brons Medeldistans, Vansbro Triathlon
DNF SM Linje Västerås (cykel)
DSQ (3:a) SM-stafett, Uppsala Triathlon
SM-guld Sprint, Uppsala Triathlon (C)
1:a Saltsjöbaden Triathlon Sprint
19:e Arlanda Test Track Race (cykel)
2:a Hallsta Triathlon, 2xMinisprint
7:a Skandis GP, senior (cykel)

2015:
22:a Grand Prix Triathlon Italia, Sprint, Cagliari
11:a Sista Chansen GP (cykel)
9:a Rembotrampet (cykel)
1:a Tjörn Triathlon Sprint Motion
2:a Kalmar Mini Tri
40:e Riga ETU Sprint Triathlon European Cup
1:a Malmö Triathlon (C)
5:a Västerås Triathlon SM Olympisk (C)
2:a Umeå Triathlon (C)
28:a Istanbul ETU Sprint Triathlon European Cup
2:a Runn Open Water (simning)
26:a Soldvarvi GP (cykel)
SM-guld Stafett, Uppsala Triathlon (IF Mantra Sport)
SM-silver Sprint, Uppsala Triathlon (C)
1:a Saltsjöbaden Triathlon Sprint
2:a Hallsta Triathlon (2 km löp istället för simning)
1:a Skandis GP, senior (cykel)
39:a Melilla ETU Triathlon European Cup
2:a Triathlonligan finaltävling, inomhustriathlon
1:a Triathlonligan kvaltävling, inomhustriathlon

2014:
6:a DM Uppland 10 000 m (löpning)
2:a Rembotrampet (cykel)
1:a Sala Silverman
1:a Knivsta Triathlon (banrekord)
7:a Tønsberg By Triathlon (NM)
SM-guld Stafett, Malmö Triathlon (IF Mantra Sport)
SM-brons Sprint, Malmö Triathlon (C)
1:a Tällbergsfemman (löpning)
2:a Tällberg Triathlon
2:a Umeå Triathlon (C)
4:a Västerås Triathlon SM olympisk (C)
DNF Säter Triathlon (punktering)
2:a Tärnholmssimmet (simning)
2:a Uppsala Triathlon (C)
3:a Hallsta Triathlon
DNF Skandis GP, senior (cykel (punkering))
1:a Orca Falun Inomhustriathloncup #3
1:a Orca Falun Inomhustriathloncup #2
2:a Orca Falun Inomhustriathloncup #1

2013:
1:a Sigtuna Stadslopp, 10 km (löpning)
1:a Rembotrampet (cykel)
1:a Sundborn triathlon
1:a Knivsta Triathlon (banrekord)
10:a Vätter Challenge SM olympisk (C)
3:a Malmö Triathlon (C)
6:a Västerås Triathlon (C)
11:a Halmstad Triathlon SM sprint (C)
6:a Valentia Island Triathlon (IRL – National Series)
1:a Fuerteventura Spring Triathlon

2012:
3:a Uppsala Offroad Duathlon
6:a World Triathlon Stockholm – motion, national race
1:a Knivsta Triathlon
11:a Vätter Challenge (Jönköping) SM sprint (C)
13:e Arvika Enervit Triathlon SM olympisk (C)
3:a Säter Triathlon sprint
12:a Hallsta Triathlon (C)
9:a Väsby Duathlon

2011:
8:a Sala Silverman
7:a Stockholm Triathlon olympisk
12:a Säter Triathlon olympisk
1:a Hallsta Triathlon olympisk (motionsklass)
13:e Väsby Duathlon

Övriga resultat:
1:a totalt i Svenska Cupen (2015)
2:a totalt i Triathlonligan, inomhus (2015)
2:a totalt i Svenska Cupen (2014)
1:a totalt i Inomhustriathloncupen, Falun (2014)
5:a totalt i Svenska Cupen (2013)
73:a Vansbrosimningen, 37:16 (2012)
850:a Vasaloppet, 05:07 (2011)
En Svensk Klassiker (2008)
En Svensk Halvklassiker (2007)

(C) = Deltävling, Svenska Cupen i Triathlon

Annonser